آرامش، ارمغان کشت برنج برای کشاورزان، سیل دست خالی از اراضی کشاورزی خوزستان رفت

به گزارش وبلاگ آنها، استان خوزستان یکی از قطب های کشاورزی کشور محسوب می گردد که علاوه بر فراوری خرما و گندم در کشت و فراوری برنج و تامین مایحتاج کشور نقش موثری دارد.

آرامش، ارمغان کشت برنج برای کشاورزان، سیل دست خالی از اراضی کشاورزی خوزستان رفت

به گزارش از ، از استان گرم خوزستان که سخن به میان می آید، نخلستان های وسیع و با مروارید های زرد آویزان از این درخت غیرتمند در ذهن تداعی می شود و طعم دل انگیز رطب و خرما دهان را شیرین می نماید.

این استان با دارا بودن منابع نفت، گاز، سد های عظیم، مزارع گندم، کلزا، پسته، نیشکر، باغات میوه، سبزی و صیفی و حتی چای ترش، انگور و... جزو استان های مهم کشور به شمار می رود که از آن بعنوان قلب تپنده ایران یاد می شود.

بسیاری از افراد بدلیل شرایط آب و هوایی و گرمای طاقت فرسا در تابستان خوزستان، تصور می کنند این استان، سرزمینی خشک است، اما چنین نیست، چراکه هنگام ورود به خوزستان بوی عطر خوش برنج و هوای دل انگیزش، مسافران را وارد بهشتی سبز با رویایی به لطافت حریر می نماید.

آری خوزستان، بهشتی است پنهان در دل ایران سربلند که با همت دستان پینه بسته کشاورزان بسوی خودکفایی پیش می رود.

به منظور آنالیز شرایط کشت برنج در امسال، نوع آبیاری و میزان برداشت این محصول با رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت و گو کردیم.

کیخسرو چنگلوائی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: امسال با توجه به شرایط خوب و مناسب منابع آبی در پشت سد های استان به دستور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و همراهی و همکاری سازمان آب و برق استان با کشاورزان خوزستانی، کشاورزان استان در سطح 206 هزار هکتار به کشت برنج اقدام کردند.

او اضافه نمود: این میزان کشت در مقایسه با پارسال که حدود 62 هزار هکتار بود، بیش از 3 برابر افزایش را نشان می دهد.

چنگلوائی گفت: پیش بینی می شود از میزان 206 هزار هکتار سطح زیرکشت برنج، 900 هزار تن شلتوک فراوری و 500 هزار تن برنج سفید استحصال شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه مجموع فراوری شلتوک طی پارسال، 250 هزار تن و برنج سفید استحصال شده از آن 125 هزار تن بود، توضیح داد: امسال شاهد فراوری 4 برابری برنج در استان نسبت به مدت مشابه پارسال خواهیم بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان ادامه داد: با توجه به فراوری 4 برابری برنج در استان، می توان پیش بینی کرد که برنج موردنیاز بیش از 13 میلیون نفر از جمعیت سراسر کشور تامین شود.

او درخصوص ارزش ریالی برنج فراوری شده در استان بیان داشت: ارزش ریالی فراوری 500 هزار تن برنج سفید، 6 هزار و 500 تا 7 میلیارد تومان با حداقل قیمت برآورده شده است.

کیخسرو چنگلوائی اظهار کرد: در صورتی که بخواهیم این میزان برنج را وارد کشور کنیم، باید حداقل مبلغی حدود 350 میلیون دلار ارز از کشور خارج شود.

او گفت: کشت و فراوری برنج در استان خوزستان، آرامشی را برای جامعه کشاورزان خوزستانی بویژه در مناطق سیل زده به ارمغان آورد، چراکه 135 هزار هکتار از اراضی که زیر کشت برنج رفت در مناطق آسیب دیده از سیل هستند.

چنگلوائی اثرات مالی کشت فراوری برنج و یاری به جلوگیری از خروج ارز از کشور را از دیگر مزایای افزایش سطح زیر کشت این محصول مهم عنوان نمود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: در زمینه ارتقاء راندمان آب اقدامات خوبی اجرا شده است و مثل سال های قبل که تمامی کشت ها بصورت سنتی آبیاری می شدند و آب فراوانی مصرف می شد، کشت انجام نمی شود.

او اضافه نمود: در بیش از 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و به عبارتی دیگر، 45 درصد از کشت این محصول بصورت خشکه کاری اجرا شده است و در هر هکتار حدود کاهش 25 تا 30 درصدی آب، تناوب آبیاری و قطع آبیاری های 48 ساعته و 3 روزه را شاهد هستیم، ضمن اینکه آبیاری در بعضی مناطق هم بصورت قطره ای انجام شد.

کیخسرو چنگلوائی با بیان اینکه امسال در 17 شهرستان استان خوزستان کشت برنج انجام شد، اذعان داشت: بیش ترین سطح زیر کشت در شهرستان های شوشتر، اهواز، حمیدیه، شوش، دشت آزدگان، هویزه و باوی به ثبت رسید.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، شهرستان هایی که بیشترین درگیری با سیلاب امسال را داشتند، خوشبختانه بالاترین کشت شلتوک را انجام داده اند.

او اضافه نمود: در استان خوزستان 7 نوع برنج فراوری می شود که نوع عنبربو، نجفی، چمپا حدود 97 درصد برنج فراوریی در استان را تشکیل می دهند، ناگفته نماند که سایر ارقام از جمله؛ محلی، طارم و صدری زیرکشت و فراوری می شود، اما سطح کمتری از میزان فراوری را به خود اختصاص می دهند.

سیاحی کارشناس کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: از سالیان گذشته تاکنون، کشت برنج در شهرستان شوشتر از نوع آملی 3، شفق و عنبربو بود، اما در سال های اخیر باتوجه به افزایش قیمت عنبربو، بیشتر کشاورزان تمایل به کشت نوع عنبربو یا همان نجفی دارند.

او اضافه نمود: درحال حاضر در بیشتر اراضی این شهرستان برنج عنبربو کشت شده است.

سیاحی درخصوص صادرات برنج گفت: بعضی از کشاورزان محصول فراوریی خود را به کشور عراق صادر می کنند، اما بخش اعظمی از فراوری خود را به سایر استان های کشور ارسال می کنند.

او اعلام کرد: باتوجه به ظرفیت های موجود در استان خوزستان و رودخانه های بزرگ و پرآب، یکی از استان های پیشگام در فراوری شلتوک محسوب می شود و رتبه سوم کشور را دارا است.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: بدلیل سیلابی که ابتدای امسال استان فرا گرفت، خوشبختانه ممنوعیت کشت اعمال نشد، اما محدودیت کشت در سال های گذشته نیز سبب کاهش سهمیه آب اراضی کشاورزی شد.

به گفته سیاحی خوشبختانه امسال، افزایش سطح زیرکشت محصول برنج را شاهد هستیم، بطوری که در شرق شعیبیه شوشتر، 4 هزار و 500 هکتار از اراضی به زیر کشت شلتوک رفت.

او در خاتمه اذعان داشت: پیش بینی می شود در امسال، بیش از 20 هزار تن برنج از کشاورزان خریداری نماییم.

به میان کشاورزان رفتیم تا شرایط کشت برنج در امسال جویا شویم.

یکی از کشاورزانی که در شالیزار های شوشتر درحال برداشت دست رنج خود بود، در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: خدا را شاکریم که با وجود سیلابی که استان را فرا گرفت، اما محصولی خوبی به دست آوردیم و از 23 مهرماه برداشت را شروع کردیم.

او اضافه نمود: بعد از اینکه سیلاب اراضی کشاورزی را فرا گرفت، سازمان جهاد کشاورزی بیل مکانیکی در اختیار ما گذاشت تا با سرعت بیشتری آب مانده در اراضی را تخلیه نماییم و برای کشت محصولات مسئله ای نداشته باشیم، همچنین زهکش ها را لایروبی کردند.

این کشاورز درخصوص مشکلاتی که با آنها دست به گریبان هستند، اظهار کرد: با وجود اینکه بر اثر سیلاب خانه هایمان به زیر آب رفت، تسهیلاتی ارائه نداده اند و وعده های پوچ می دهند، ضمن اینکه درحال حاضر با هزینه خود درحال ترمیم سیل بند های اطراف روستا هستیم.

سیلاب امید ما را ناامید نکرد

یکی دیگر از کشاورزان در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: زمانی که سیل آمد، فکر می کردیم دیگر این اراضی قابل کشت نیستند، اما پس از تخلیه آب از اراضی و فروکش شدن سیلاب، اراضی را شخم زدیم و برای کشت آماده کردیم.

او اضافه نمود: با توکل بر خدا در اراضی سیل زده، برنج کشت کردیم و خداروشکر بخاطر حاصلخیزی خاک، محصول برنج فراوریی امسال در مقایسه با سال های قبل از کیفیت خوب برخوردار است.

سیل آمد تا همه چیز را با خود ببرد، اما کشاورزان خوزستانی استقامت کردند و با امید و توکل به خدا آستین ها را بالا زدند و بذر کاشتند و حال پس از ماه ها کوشش و تحمل سختی ها، محصول خود را برداشت می کنند که جواب این استقامت ها و رنج ها، چیزی جز حمایت و عمل به وعده ها نیست.

اگر روزی کشاورزان بدلیل نداشتن حامی، دست از کشت بکشند، نه تنها چرخه فراوری در کشور از حرکت باز می ایستد، بلکه ایران به کشوری وارد کننده و وابسته به سایر کشور ها تبدیل می شود، پس اگر می خواهیم چرخه فراوری همچنان در گردش باشد، پس دستان پینه بسته و خسته کشاورزان را به گرمی بفشاریم حامی آنها باشیم.

گزارش از ملیحه گریزی نسب

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آرامش، ارمغان کشت برنج برای کشاورزان، سیل دست خالی از اراضی کشاورزی خوزستان رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش، ارمغان کشت برنج برای کشاورزان، سیل دست خالی از اراضی کشاورزی خوزستان رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید