آیا نانسی پلوسی نخستین کسی خواهد بود که از پس ترامپ برمی آید؟

به گزارش وبلاگ آنها، فارین پالیسی نوشت: مواجهه نیرویی توقف ناپذیر با مانعی کنارنرفتنی؛ این بهترین توصیف از ملاقات ترامپ با رییس مجلس، نانسی پلوسی در کاخ سفید پس از دوهفته تعطیلی دولت بود. اما آنچه موجب غافلگیری ترامپ شد، سازش ناپذیری پلوسی برخلاف انتظار رییس جمهور بود. این مسأله پنجشنبه شب و مدت کوتاهی پس از به دست دریافت رهبری مجلس برای دومین بار توسط پلوسی نمایان شد. پلوسی یک جنبش تقنینی علیه لایحه پیشنهادی ترامپ برای احداث دیواری در مرز مکزیک به راه انداخت و در آن بر ارزش های آمریکایی تاکید نمود. او گفت: ما دیواری نخواهیم ساخت. آیا کسی تردیدی در این باره دارد؟ ساخت دیوار نشانه بی اعتمادی میان کشورهاست و ملت ما اهل چنین کاری نیست.

آیا نانسی پلوسی نخستین کسی خواهد بود که از پس ترامپ برمی آید؟

به گزارش انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: سخنان او تیری بود بر قلب تبلیغات پوپولیستی ترامپ برای جذب طرفداران سفیدپوست که از ابتدای کار، بنیان سیاستش را بر هراسان سازی مردم از نژاد تیره پوست گذاشته بود. همچنین پلوسی با این اقدام نشان داد که مانند رقبای جمهوریخواه خود و سیاستمدارانی که تاکنون با آنها سروکار داشته نیست. به علاوه بیانیه پلوسی نشان داد که تعطیلی دولت که ناشی از مخالفت دموکرات ها با تصویب لایحه پیشنهادی ترامپ بود، دست کم تا زمانی که اصلاحات پیشنهادی او در لایحه گنجانده نگردد، ادامه خواهد یافت. این اقدام با هدف جلب نظر جمهوری خواستار معقول انجام شد تا از نبردی بدون برنده برای دیواری که هرگز دست کم طبق وعده های انتخاباتی ترامپ ساخته نخواهد شد، جلوگیری به عمل بیاورد.

در زمان انتخابات ترامپ وعده های دلربایی می داد مبنی بر اینکه در مرز مکزیک دیوار زیبایی خواهد ساخت که خرج آن نیز ص ددرصد از جیب دولت مکزیک پرداخت خواهد شد. اما دولت مکزیک گفت هیچ پولی برای ساخت این دیوار نخواهد پرداخت و در نتیجه ترامپ پیشنهاد داد این دیوار از محل منابع توافق تجاری جدید با کانادا و مکزیک تامین اقتصادی گردد؛ توافقی که هنوز به تصویب کنگره نرسیده و در آن چیزی درباره بودجه احداث چنین دیواری نیز نیامده است. البته ترامپ وعده های پوچ خود را در آخرین کنفرانس خبری خود دوباره تکرار کرد: ما میلیاردها و میلیاردها دلار درآمد برای کشور کسب می کنیم. من معتقدم که تمام هزینه دیوار از جیب مکزیک پرداخت خواهد شد.

همچنین ترامپ اظهار کرد که به پلوسی و رهبر اقلیت سنا، چاک شومر گفته که اگر او به خواسته اش نرسد، تعطیلی دولت ماه ها و حتی سال ها ادامه خواهد یافت. او در مقام دفاع از حقوق صدها هزار نفر از کارکنان دولت برآمد که به مرخصی اجباری رفته اند و مدعی شد اکثر آنها دموکرات هستند. طبق اظهارات یک کارمند مجلس که از مذاکرات محرمانه کمیته های پارلمانی اطلاع دارد، راهبرد پلوسی به دقت طراحی و برنامه ریزی شده است و مطمئنا نماینده تفکر اکثریت مجلس است. وی اضافه کرد: پلوسی درخواست ترامپ برای احداث دیوار را غیراخلاقی و خارج از ارزش های آمریکایی می داند و در ادامه شاهد انعکاس همین نگاه در اظهارات اکثریت نمایندگان مجلس خواهید بود.

نیرا تاندن، رییس مرکز امریکن پروگرس، موضع سرسختانه و دارای ریسک سیاسی پلوسی را لحظه ای سرنوشت ساز برای دموکرات ها می داند. او به فارین پالیسی گفته است: دو سال انفعال و تسلیم ماندن جمهوری خواستار در برابر خواست های ترامپ، باعث احساس احتیاج به این شده که کسی باید حقیقت را برای او نمایان کند. مانند سایر دموکرات ها، تاندن معتقد است اکنون این وظیفه بر دوش پلوسی قرار گرفته است. مسأله ای که ترامپ را تهدید می نماید، این است که سرمایه سیاسی او در حال فرسایش است. هیچ دموکراتی سمت او نمی رود. فقط تعدادی از جمهوری خواستار به او نزدیک خواهند شد.

طبق نظرسنجی دانشگاه کویینپیاک، در مجموع 54 درصد از رای دهندگان آمریکایی مخالف احداث دیوار هستند اما 86 درصد از جمهوری خواستار حامی ایده ترامپ هستند. همزمان با ادامه مذاکرات درباره احداث این دیوار، روز پنجشنبه با ابتکار پلوسی، دو لایحه موقت تامین اقتصادی دولت برای ادامه کار برخی ادارات دولتی از جمله وزارت امنیت داخلی که وظیفه گشت های مرزی را بر عهده دارد، به تصویب رسید. پنج نماینده جمهوری خواه و دو سناتور از این حزب در این اقدام با دموکرات ها هم آوا شدند. اما با هشدارهای صاحبنظران محافظه کار به ترامپ مبنی بر اینکه در صورت عقب نشینی از این طرح پیشنهادی برای احداث دیوار، پایگاه رای خود در جامعه آمریکا را به خطر خواهد انداخت، ترامپ و دولتش تصمیم گرفته اند که بر موضع خود پافشاری نمایند.

ترامپ روز آدینه به وبلاگ آنها گفت: تا زمان حل شدن قضیه احداث دیوار، ادارات دولتی را باز نخواهیم کرد. یا چنانکه معاون رییس جمهور، مایک پنس در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: د انتها اگر دیواری نباشد، توافقی هم نخواهد بود. در جلسه بدون پریسش و پاسخی که پنجشنبه با حضور مقامات مرزبانی در کاخ سفید برگزار گردید، آشکار بود که ترامپ از کسب همراهی افکار عمومی مأیوس شده است و در نامه ای خطاب به اعضای کنگره نوشت: احداث دیوار نتیجه خوبی خواهد داشت. به همین دلیل است که مردم پیروز، پولدار و قدرتمند، در اطراف منازل خود دیوار برپا می نمایند.

پس از جلسه روز آدینه که پلوسی آن را ستیزه جویانه نامید، ترامپ یک جلسه مطبوعاتی در رز گاردن تشکیل داد و گفت احداث این دیوار (که قرار بود بتنی باشد اما حالا فولادی شده) برای امنیت آمریکا حیاتی است. او گفت محتمل است در تعطیلات آخر هفته، دو طرف بار دیگر ملاقات نمایند. اما شاید چنانکه رییس پرسنل برکنار شده ترامپ، جان کلی می گوید، بزرگترین مشکل ترامپ این است که این دیوار، آن دیواری نیست که او برای رای دهندگان شرح داده بود. کلی در ماه دسامبر به لس آنجلس تایمز گفت: اگر صادق باشم، باید بگویم این یک دیوار نیست. رییس جمهور هنوز از دیوار صحبت می نماید اما گاهی صادقانه آن را فنس یا مرز می نامد و حالا به ستونهای فولادی روی آورده است. لیندسی گراهام، سناتوری که گهگاه حامی رییس جمهور می گردد می گوید: دیوار تبدیل به استعاره ای از امنیت مرزی شده است. وی اضافه کرد: اگر ترامپ اکنون دست از این پروژه بکشد، به معنای افول موقعیت و حتی ریاست جمهوری وی خواهد بود. در حال حاضر تنها یک سوم از مرز دو هزار مایلی میان آمریکا و مکزیک، با موانعی ماند حصار و فنس محافظت می گردد و برخلاف ادعای ترامپ مبنی بر اینکه از حالا کار احداث آن را آغاز نموده ایم، در بودجه سال 2018 تنها اصلاحات و تعمیراتی برای گذرگاههای پیاده رو میان آنها پیش بینی شده است. ترامپ که از این اتلاف وقت عصبانی است، اخیرا توییت کرد: برخلاف ادعای رسانه ها، یک دیوار کاملا بتنی هرگز از دستور کار خارج نشده است. برخی قسمت ها کاملا بتنی خواهد بود اما متخصصان ترجیح می دهند برخی جاها طوری ساخته شوند که هر دو طرف دیوار معلوم باشد. اما پلوسی و ترامپ با اتخاذ موضعی سازش ناپذیر، خود را در معرض خطر مقصر شناخته شدن برای تعطیلی دولت قرار داده اند؛ اتفاقی که نزد افکار عمومی مطلوبیتی ندارد.

منبع: انتخاب

به "آیا نانسی پلوسی نخستین کسی خواهد بود که از پس ترامپ برمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نانسی پلوسی نخستین کسی خواهد بود که از پس ترامپ برمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید