تاکید بر بهره گیری از روش های فیزیکی به جای روش های شیمیایی در احیای تالاب انزلی

به گزارش وبلاگ آنها، دانشیار گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه لاهیجان گفت: هر گونه آسیب به تالاب انزلی موجب تهدید محیط زیست استان و زندگی خانوارهای ساکنین حاشیه این تالاب وارد خواهد نمود.

تاکید بر بهره گیری از روش های فیزیکی به جای روش های شیمیایی در احیای تالاب انزلی

به گزارش وبلاگ آنها، محمد دهدار در همایش علمی و تخصصی آنالیز چالشها و دورنماهای احیای تالاب انزلی به روش شیمیایی گفت: تالاب انزلی یکی از اکوسیستم های ارزشمند کشور است که گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی را در خود پرورش می دهد.

وی با بیان اینکه در گذشته ای نه چندان دور استفاده موادی مانند ددت به شدت تبلیغ می شد و حتی در مهد کودکها استفاده از آن سفارش می شد این در حالیست که به مرور زمان ثابت شد این مواد تاثیر بسیار بدی بر محیط زیست وارد می نمایند،اضافه کرد: حال می توان این نگرانی ها در خصوص اجرای طرح بیوجمی بر تالاب انزلی را به آسانی دریافت، زیرا اگر این طرح آسیب جدی به تالاب وارد کند این مواد وارد بدن پرندگان و ماهیان و در نهایت مردم استان به دلیل تغذیه از ماهیان و پرندگان تالاب انزلی خواهد شد.

دهدار ادامه داد: گیلان از استانهای اول کشور در ابتلا به سرطان است و پر واضح است که ظهور بیماری در اعضای یک خانواده تمام خانواده را دچار رنج می نماید. استفاده از مواد شیمیایی و رها کردن عجولانه آن در تالاب انزلی کاری بس خطرناک است و باید مراقب باشیم به گسترش بیماری ها سرطان در گیلان دامن زده نگردد.

وی توضیح داد: یکی از ایرادات مهم به اجرای روش بایوجمی ، اجرای آزمایشی این طرح در استخر پرورش ماهی است زیرا استخر اصلا تنوع و پیچیدگی تالاب را ندارد، و علاوه بر این عوض کردن آب استخر منجر می گردد تاثیر دی اکسید تیتانیوم بر ماهی ها به طور واضح تعیین نگردد.

دانشیار گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی لاهیجان گفت: بهتر است برای احیای تالاب به جای استفاده از مواد شیمیایی از روشهای فیزیکی مانند ساخت تصفیه خانه، رسوبگیر، آبخیزداری و...اجرا گردد تا نتایج مثبتی گرفته گردد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر فقط سه شهر انزلی، رشت ولاهیجان تصفیه خانه دارند. و فاضلاب 51 دیگر شهر گیلان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به تالاب انزلی و دیگر منابع آبی استان می ریزد.

دهدار با اشاره به اینکه جمعیت چشمگیری از مردم انزلی از تالاب معیشت خود را تامین می نمایند،اظهار داشت: هرگونه آسیب به تالاب موجب آسیب به خانوارهای جوامع محلی و ساکنین حاشیه تالاب خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاکید بر بهره گیری از روش های فیزیکی به جای روش های شیمیایی در احیای تالاب انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر بهره گیری از روش های فیزیکی به جای روش های شیمیایی در احیای تالاب انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید