ثبت ملی پنج اثر فرهنگی ناملموس سبزوار

به گزارش وبلاگ آنها، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: پس از موافقت و تائید شورای ثبت میراث ناملموس کشور پنج اثر فرهنگی ناملموس سبزوار در فهرست ملی ثبت شد.

ثبت ملی پنج اثر فرهنگی ناملموس سبزوار

سیدرضا حسینی در جمع وبلاگ آنها مطرح نمود: این آثار شامل مراسم عاشورایی موسوم به شیردر ششتمد سبزوار، دانش بومی فرآوری گبلگ(نوعی قارچ خوراکی) در شهر ششتمد، مراسم سنتی آوبج یا تقسیم سنتی آب و مراسم ربایی(شعرخوانی در مراسم عروسی) و مراسم بیت وبج خوانی (شعر خوانی در رثای درگذشتگان) است.

وی ادامه داد: تمام این آثار فرهنگی ناملموس سبزوار که ثبت ملی شده مربوط به بخش ششتمد این شهرستان است.

حسینی گفت: آیین نمایشی شیر، روایتهای مختلف شیر در نظام آیینی عاشورای ششتمد است و در مراسم آوبج(تقسیم سنتی آب) به نحوه تقسیم آب رودخانه ششتمد در ابتدای فصل بهار بین مالکان توجه شده است.

وی اظهار کرد: در دانش بومی فرآوری قارچ خوراکی(گبلگ) شناخت بومی و کاربردهای غذایی آن مورد اشاره قرار گرفته است و همچنین در مراسم ربایی خوانی مراسم عروسی شعر خوانی بین دو خانواده عروس و داماد بیان می گردد و مراسم بیت و بج خوانی بیانگر اشعار و ابیاتی در رثای درگذشتگان و گفت وگویی بین صاحبان عزا و میهمانان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: در سال های گذشته نیز دو اثر فرهنگی ناملموس سبزوار شامل آیین چادرپوشان حسینیه قنادها و آیین اسب چوبی در فهرست ملی ثبت شده بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت ملی پنج اثر فرهنگی ناملموس سبزوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی پنج اثر فرهنگی ناملموس سبزوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید