مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماند، کلید دست اینفانتینو بود!

خبرنگاران - گروه ورزشی: از روزی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان به تصویب رسید و پس از ان ابلاغ شد، معین بود مهمترین فدراسیونی که پیرامون آن اتفاقات ریز و درشتی رخ خواهد داد، فدراسیون فوتبال است که در گذشته نیز یک بار سابقه دخالت دولت و تعلیق را داشت.

مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماند، کلید دست اینفانتینو بود!

رایزنی هایی که برای ماندن شروع شد از همان روزهای ابتدایی مسئولان فدراسیون فوتبال رایزنی ها برای ماندن در مسئولیت شان را شروع کردند و نشست هایی را هم با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون بین المللی فوتبال برگزار کردند. هر چند عنوان شد سفر مهدی تاج به سوئیس و دیدار با جیانی اینفانتیون ربطی به موضوع بازنشستگی رئیس و اعضای هیات رئیسه این فدراسیون ندارد اما اتفاقات اخیر و ارسال نامه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان داد مذاکراتی هم در همین مورد انجام شده است.

حضور اینفانتینو در تهران و حمایت ویژه رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال درحالی راهی تهران شد تا فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های کاشیما و پرسپولیس را در استادیوم آزادی تماشا کند که برخی تصور می کردند وی با دعوت مسئولان باشگاه پرسپولیس به تهران سفر نموده است اما یک مقام مسئول به خبرنگاران گفت که وی خودش تصمیم به حضور در ایران گرفته است. اینفانتینو در این سفر حمایت ویژه ای از فدراسیون فوتبال داشت اما اظهاراتش اجازه پخش پیدا نکرد!

نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه ای که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مسئولان ورزش ایران ارسال شد، تاحدودی مسئولان وزارت ورزش را به فکر فرو برد که آیا این تهدید به تعلیق واقعی است یا اینکه با درخواست برخی عوامل ایرانی چنین نامه ای ارسال شده است تا آنها را مقابل مهدی تاج و یاران بازنشسته اش وادار به عقب نشینی کند. چند روز بعد اما مشخص شد این نامه از سوی مسئولان کنفدراسیون آسیا ارسال شده اما از عوامل داخلی هم اخباری در اختیار آنها قرار داده شده است.

نامه هایی که بی جواب ماند فدراسیون فوتبال که خود را نهادی غیردولتی می دانست و مهدی تاج و یاران بازنشسته اش می خواستند با همین حربه در مسئولیت شان باقی بمانند، در نامه هایی که برای وزارت ورزش و شخص مسعود سلطانی فر ارسال کردند خواهان مشخص تکلیف نهایی شدند. آنها در این نامه ها از وزارت ورزش خواستند مشخص کند که فدراسیون فوتبال نهاد دولتی است یا غیردولتی. به گفته یک مقام مسئول در فدراسیون فوتبال، مهدی تاج چهار نامه برای وزارت ورزش ارسال کرد تا اظهار نظر رسمی این وزارتخانه را داشته باشد اما همه نامه ها بدون پاسخ ماند.

شروع مذاکرات جدی برای مشخص تکلیف بعد از اتفاقات اخیر و با توجه به نزدیک شدن خاتمه مهلت مشخص شده برای ترک پست افراد بازنشسته، نشست ها برای مشخص تکلیف مهدی تاج و بازنشسته های فدراسیون فوتبال شروع شد. ابتدا مهدی تاج در نشستی با سیدرضا صالحی امیری مسائل و اتفاقات فوتبال را مرور کردند اما از جلسه اول تصمیم خاصی بیرون نیامد و مقرر شد در نشست مشترکی با حضور مسعود سلطانی فر، راهکارهای خارج شدن فوتبال از این مشکل آنالیز گردد.

نشست اول بدون تصمیم خاص روز چهارشنبه نخستین نشست سه جانبه مهدی تاج، سیدرضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر برگزار گردید و پس از چند ساعت آنالیز شرایط فوتبال و راهکار های حل مشکل بازنشستگی مهدی تاج، سه راه بیشتر از بقیه مد نظر نهاده شد اما نخستین و بهترین راهکار آن نیازمند استعلام از یک نهاد حقوقی بود که قرار شد پس از این استعلام در نشست روز پنجشنبه تصمیم نهایی در این مورد گرفته گردد.

کلید دست اینفانتینو بود! ماجرای ورود مسئولان ورزش به فدراسیون فوتبال زمانی جدی تر شد که آنها متوجه شدند فیفا و شخص اینفانتینو در جریان کامل اتفاقات داخل هستند و در صحبت ها و اظهار نظرهایی که داشت غیرمستقیم تاکید نموده بود که هر گونه دخالت در امور فدراسیون فوتبال با تعلیق این فدراسیون همراه خواهد شد. به همین خاطر مسئولان به فکر راهکاری افتادند که هم بتواند پاسخ قانع نماینده ای برای فیفا داشته باشند و هم اینکه به قانون داخلی کشور احترام بگذارند.

تاج در چه شرایطی ماندنی شد؟ نشست روز پنجشنبه اما تکلیف مهدی تاج را مشخص کرد. در حالی که سه گزینه پیش روی مسئولان بود تا در مورد بازنشسته های فدراسیون فوتبال تصمیم نهایی اتخاذ گردد، در نهایت مقرر شد مهدی تاج با استفاده از ماده 60 قانون خدمات رسانی به ایثارگران مسئولیت قبلی خود در فولادمبارک سپاهان بازگشت به کار گردد و از این طریق برای یک بار از این قانون استفاده کند. با استفاده از این قانون تاج در فدراسیون فوتبال ماندگار و مقرر شد روزهای ابتدایی هفته آینده نامه نگاری های اداری برای نهایی شدن این موضوع انجام گردد.

دبیرکل و پنج عضو هیات رئیسه باید بروند مشکل بازنشسته های فدراسیون فوتبال تنها مربوط به مهدی تاج نبود و پنج عضو هیات رئیسه این فدراسیون نیز به دلیل بازنشسته بودن باید مسئولیت خود را ترک نمایند. محمدرضا ساکت دبیرکل فدراسیون فوتبال، عبدالکاظم طالقانی، حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، فریدون اصفهانیان و علی کفاشیان اعضای هیات رئیسه این فدراسیون به دلیل بازنشسته بودن باید استعفا بدهند.

مجمع تکلیف همه را مشخص می نماید براساس تصمیماتی که در نشست سه جانبه اتخاذ شده مقرر است مجمع فدراسیون فوتبال تا قبل از 15 آذر تشکیل گردد و طی آن اعضای بازنشسته فدراسیون استعفای خود را از مسئولیت هایشان اعلام نمایند و جانشینان آنها در همان نشست معرفی و انتخاب شوند. این بازنشسته ها در حالی فدراسیون را ترک خواهند کرد که مهدی تاج همچنان به فعالیتش ادامه خواهد داد.

تیم ملی به فریاد تاج رسید! یکی از مواردی که باعث شد مسئولان ورزش کشور در مورد مهدی تاج با مماشات خاصی برخورد نمایند، در پیش بودن رقابت های جام ملتهای آسیا بود. تیم ملی فوتبال ایران در رقابتهای جام جهانی توانسته بود با نتایج قابل قبول باعث خوشحالی مردم گردد و همین امر مسئولان ورزش را برآن داشت تا به هر طریق ممکن زمینه ماندن تاج را فراهم نمایند تا تیم ملی آسیب بیشتری نبیند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماند، کلید دست اینفانتینو بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی تاج چگونه در فدراسیون فوتبال ماند، کلید دست اینفانتینو بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید