کرونایی که هفته ای 5 میلیارد دلار از سینما می دزدد

به گزارش وبلاگ آنها، گیشه های بزرگ سینمای جهان این هفته همچنان با ترس ازشیوع ویروس کرونا با کاهش شدید فروش روبرو بودند. کره جنوبی به عنوان پنجمین بازار بزرگ گیشه سینمای جهان هنوز با افت شدید مخاطب روبرو است و بازار سینمایی چین نیز هفته چهارم سینمای کرونایی را پشت سر گذاشت. ایتالیا نیز اولین هفته کرونا سینما را پشت سر گذاشت.

کرونایی که هفته ای 5 میلیارد دلار از سینما می دزدد

به گزارش وبلاگ آنها، ایسنا به نقل از هالیوود ریپورترنوشت: در سال 2019 مجموع فروش گیشه بین المللی سینما به 31.1 میلیارد دلار و گیشه جهانی به رکورد 42.5 میلیارد دلار رسید اما این آمارهای امیدوارکننده در سال جدید به سرعت جای خود را به نگرانی های جدی به سبب شیوع ویروس کرونا داده است، موضوعی که به تدریج در حال تبدیل شده به یک بحران جهانی است.

  • آشنایی با فیلم های ویروسی هالیوود در روزهای کرونایی ایران
  • باکس آفیس کرونایی سینمای جهان | ویروسی که آوار شد

این ویروس تا به امروز 9 هزار نفر را در سطح جهان آلوده کرده و جان بیش از 3 هزار نفر را نیز گرفته است که بخش عمده ای از تلفات آن از کشور چین محل اصلی انتشار این ویروس بوده است.

سالن های سیما چند هفته ای است که به طور کامل در چین تعطیل شده اما ویروس کرونا تاثیرات قابل توجهی در شمار مخاطبان سینمایی در کره جنوبی، ایتالیا و حتی ژاپن به عنوان سومین بازار بزرگ سینمایی جهان داشته است.

برخی تحلیلگران معتقدند شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمدهای گیشه و توقف تولیدات سینمایی حداقل زیان 5 میلیارد دلاری را برای صنعت سینما به همراه خواهد داشت و این رقم می تواند با کاهش مخاطبان در دیگر کشورها از جمله آمریکا افزایش بیشتری هم داشته باشد. تا به امروز 100 مورد ابتلا به ویروس کرونا و شش کشته در آمریکا گزارش شده است.

در چین که دومین بازار بزرگ سینمای جهان پس از آمریکاست، 70 هزار سالن سینما همچنان تعطیل است و ادامه این فرایند و لغو اکران ها درآمدهای استودیوهای فیلمسازی چینی و حتی هالیوودی را به شدت کاهش داده است.

میزان بلیت های فروخته شده در سینماها طی تعطیلات سال نوی چینی از تاریخ 24 ژانویه تا 23 فوریه تنها 4.2 میلیون قطعه بود این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال 2019 میلادی 1.76 میلیارد قطعه بلیت فروخته شده بود!

پیش بینی می شود زیان سینمای چین تا پایان ماه فوریه چیزی در حدود 2 میلیارد دلار و یا بیشتر باشد و این در حالی است که انتظار نمی رود شرایط حاکم بر سینماها تا چند هفته آینده و حتی ماه ها به روال عادی بازشود.

در هفته گذشته میزان فروش گیشه در سینماهای کره جنوبی (پنجمین بازار بزرگ سینمایی جهان) با 80 درصد کاهش رو به رو شد و فیلم مرد نامرئی با فروش 1.1 میلیون دلاری صدرنشین فروش شد. بر اساس اعلام مسئولان سینمای کره جنوبی، فروش سینماهای این کشور در ماه فوریه با 70 درصد کاهش به 85 میلیون دلار نزول یافت و 7.3 میلیون نفر به سینما رفتند. اما آمارها در بازه زمانی مشابه سال 2019 حاکی از فروش 158 میلیون دلاری و 22.3 میلیون مخاطب است.

یکی از مسئولان کمیته فیلم کره جنوبی می گوید شرایط بسیار وخیم تر از سال 2015 و شیوع ویروس سارس است و در آن سال مخاطبان 40 درصد ریزش داشتند اما چیزی به عنوان تعطیلی سینماها نداشتیم و بازار سینما پس از یک ماه احیا شد اما این موضوع درباره شیوع ویروس کرونا صدق نمی کند و بسیار غیرطبیعی است که شمار مخاطبان روزانه سینما در کره جنوبی به کمتر از 100 هزار نفر برسد!

CGV که بزرگترین مجموعه سینماهای زنجیره ای در کره است تمامی 9 سالن خود را در شهر دئگو تعطیل کرده است که چهارمین شهر بزرگ کره است.

همچنین با توجه به تعطیلی و یا کاهش نمایش ها، اکران بسیاری از فیلم های داخلی در کره به تعویق افتاده است. به عنوان مثال قرار بود نسخه سیاه و سفید فیلم برنده اسکار اَنگل ساخته بونگ جو هو از روز چهارشنبه اکران عمومی شود اما نمایش آن به پس از بین رفتن خطر ویروس کرونا موکول شد.

در ایتالیا نیز حدود نیمی از سینماها به ویژه در بخش شمالی و ثروتمند کشور تعطیل شده است و دولت ایتالیا محدودیت های سختی برای مقابله با شیوع این ویروس اتخاذ کرده است. تا به امروز 1694 مورد ابتلا در ایتالیا گزارش شده که جان 34 نفر را گرفته است.

درآمدهای گیشه سینمای ایتالیا نیز در هفته نخست پس از تعطیلی بخشی از سالن ها، 44 درصد کاهش داشته است و مجموع فروش هفته گذشته نیز در مقایسه با با مدت مشابه سال گذشته 76 درصد نزول داشته است.

سینمای ایتالیا سال گذشته توانسته بود فروش سالانه خود را 14 درصد افزایش دهد و آمارهای گیشه در ماه ژانویه 2020 و پیش از شیوع ویروس کرونا نیز با 22 درصد رشد، نوید سالی درخشان را برای سینمای ایتالیا می داد.

در ژاپن که تا به امروز بیش از 275 مورد ابتلا و شش مرگ گزارش شده است، بیم از شیوع ویروس به تدریج گریبان سینما را نیز گرفته و آمارها از کاهش 10 تا 15 درصدی فروش حکایت دارد.

در ایران که بیشترین شمار کشته شدگان خارج از چین را به نام خود ثبت کرده نیز سینماها کاملا تعطیل است و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس چون کویت، امارات و عربستان سعودی و ... نیز با کاهش درآمدهای حاصل از فروش فیلم در سینما رو به رو شده اند.

با افزایش موارد ابتلا به کرونا در آمریکا، شرایط سینمای آمریکا نیز به زودی دستخوش تغییراتی خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "کرونایی که هفته ای 5 میلیارد دلار از سینما می دزدد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونایی که هفته ای 5 میلیارد دلار از سینما می دزدد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید